53- The Four Seasons - Spring شاهکار ویوالدی

این اثر یکی از بزرگترین شاهکارهای بشریت محسوب میشه. کاری بینهایت معروف از ویوالدی. من وقتی ویولن رو شروع کردم یکی از آرزوهام نواختن این قطعه بود که حالا نمیدانید با چه هیجانی میخوام شما رو هم در این لذت شریک کنم.

البته این کار آهنگ بسیار طولانی هست چرا که 4 فصل رو میخواد معرفی کنه و داستانی بینهایت زیبا از طبیعت زیبا رو روایت میکنه. در این درس فقط بخش بهار رو یاد خواهید گرفت.

مطمئن هستم که تمام نکاتی را که برای نواختن این قطعه بینهایت زیبا لازم دارید که بدانید رو تا حال اگر درس ها را کامل و بدون نقص اجرا کرده باشید از عهده این هم به سادگی برخواهید آمد.

 

 

صفحه دوم

 

 

چهار فصل (ایتالیایی: Le quattro stagioni) مجموعه‌ای متشکل از ۴ کنسرتو ویلن اثر آنتونیو ویوالدی است. این مجموعه که در سال ۱۷۲۳ ساخته شد، شناخته شده ترین اثر ویوالدی و همچنین در زمره مردم پسندترین قطعات دوره باروک است. ساخت موسیقایی هر کنسرتو نسبت به دیگری متفاوت است و تداعی کننده فصل مربوطه است؛ برای مثال زمستان با نت‌های پیتزیکاتوی سیم‌های زیر بمب باران شده است که یادآور بارش برف می‌باشد.

این کنسرتوها اولین بار در سال ۱۷۲۵ به عنوان یک مجموعه دوازده کنسرتویی (اپوس ۸ ویوالدی) با نام Il cimento dell'armonia e dell'inventione (رقابت بین هارمونی و انوانسیون) منتشر شد. چهار کنسرتو اول به عنوان چهار فصل تعیین شدند. هر کنسرتو دارای سه موومان است، که دارای الگوی یک موومان آهسته بین دو موومان تند هستند. در زمان نگارش چهار فصل هنوز فرم مدرن کنسرتو برای ساز سولو معنا نیافته بود (مخصوصا ساز سولو با همراهی ارکستر). تنظیم ابتکاری ویوالدی برای ویلن سولو و کوارتت زهی با همراهی باسو کونتینوئو به معنا یافتن فرم کنسرتو کمک کرد.

فهرست کنسرتو ها و موومان ها
کنسرتو شماره ۱ در می ماژور، اپوس ۸، RV ۲۶۹، بهار (La primavera)
Allegro
Largo e pianissimo sempre
Allegro Pastorale
کنسرتو شماره ۲ در سل مینور، اپوس ۸، RV ۳۱۵، تابستان (L'estate)
Allegro non molto
Adagio e piano – Presto e forte
Presto
کنسرتو شماره ۳ در فا ماژور، اپوس ۸، RV ۲۹۳، پاییز (L'autunno)
Allegro
Adagio molto
Allegro
کنسرتو شماره ۴ در فا مینور، اپوس ۸، RV ۲۹۷، زمستان (L'inverno)
Allegro non molto
Largo
Allegro
 
 
آنتونیو لوچو ویوالدی (به ایتالیایی: Antonio Lucio Vivaldi) (زاده ۴ مارس ۱۶۷۸ - درگذشته ۲۸ یا ۲۷ ژوئیه ۱۷۴۱) کشیشی ونیزی، یکی از مشهورترین آهنگسازان دوران باروک و ویلنیستی چیره‌دست بود. او به «کشیش موقرمز» (به ایتالیایی: Il prete rosso) نیز مشهور بوده است.

https://fa.wikipedia.org/.../%D8%A2%D9%86%D8%AA%D9%88%D9...
 
 

نوازندگی کامل چهار فصل به توسط خانم Julia Fischer

توضیحات خانم Sara Chang بزرگترین نوازنده ویولن زنده در دنیا (به انتخاب یهودی منوهین بزرگترین نوازنده ویولن معاصر) را در این فیلم در باره چهارفصل ویوالدی میشنوید.

سارا چنگ (به انگلیسی: Sarah Chang) (زاده ۱۰ دسامبر ۱۹۸۰ فیلادلفیا)، نوازنده نامی ویولون آمریکایی کره‌ای تبار است.

با کشف شدن استعداد غیر معمول سارا، والدین او (که خود موسیقیدان بودند) از سنین پایین او را در مدرسه جولیارد به تکمیل هنر ساز ویولون واداشتند، بطوریکه در سن ۸ سالگی، زوبین مهتا او را بعنوان یک نوازنده به ارکستر نیویورک فیلهارمونیک پذیرفت.

ایشان دختر Myoung-Jun آهنگساز و Min-Soo Chang نوازنده ویولن و مدرس موسیقی هستند. خانواده در سال 1979 مهاجرت کردند که به دلیل ارتقاء پدر ایشان در موسیقی در Temple University بود و مادرشان هم کلاس هایی را در University of Pennsylvania. برداشتند.

وقتی این اعجوبه موسیقی فقط 5 سال بیشتر نداشت بخاطر نواختن Bruch Violin Concerto No. 1 in G minor به زیبائی در مدرسه Juilliard School پذیرفته شد.

ایشان با اینکه در آمریکا متولد شده اند ولی معتقدند که کره ای هستند و ریشه هر شخصی را بسیار مهم میدونند. بدلیل داشتن پدر و مادر کره ای زبان کره ای را مسلط هستند و همچنین انگلیسی و آلمانی را مسلط صحبت میکنند.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sarah_Chang