ویولن

violin-case.png

ویولون ساز زهی و آرشه‌ای است. تاریخچه ویولن در اروپا به قرن ۹ میلادی باز می‌گردد. بسیاری معتقدند که ویولن نمونه تکمیل شده ساز رباب است. رباب سازی ایرانی است که بعدها وقتی به اروپا آورده شد و تغییراتی در آن به‌وجود آمد به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. این ساز با چهار سیم و دسته ای کوتاه و بدون پرده بندی و وسعت صوتی تقریبا سه اکتاوی، کوچکترین و پرکاربرد ترین عضو خانوادۀ زهی آرشه ای غربی (ویولن، ویولا، ویولن سل، کنترباس) می باشد.

ویولن توسط آرشه ای نواخته میشود که بطور عمده از دو قسمت چوب و موی آرشه تشکیل می شود. موی آرشه از جنس دم اسب یا مواد مصنوعی مشابه است.  لازم به ذکر است که ویلن در اواخر دوره سلطنت ناصرالدین شاه به ایران آمد.
 


 برای آموزش ویلن چه متد هایی وجود دارد؟
برای ویلن کلاسیک آموزش ویلن سوزوکی، اتودهای ولفارت، کنسرتوهای ساده برای ویلن ، متد  Le Violonو ... است. برای ویلن ایرانی کتاب های هنرستان روح اله خالقی، ردیف های صبا، هجده قطعه برای ویلن (علی تجویدی)، کتاب بی قرار و هوای یار (قطعات محلی ایرانی) و... ما در این سایت از با روش سوزوکی شروع کرده که شما را ابتدا با روش های نواختن و تکنیک های کلاسیک آشنا کنیم و وقتی کمی پیشرفت داشتید از کتاب های استاد روح الله خالقی و استاد صبا بهره خواهیم برد. البته از منابع دیگر هم استفاده خواهیم کرد.

 آیا نواختن ویلن سخت است؟
هیچ سازی آسان نیست و برای نواختن هر کدام بایستی روزانه تمرین کنید. خوب نواختن هر سازی به دو عامل زمان و تمرین نیاز دارد. سازهایی مانند پیانو یا سنتور از آنجا که از قبل کوک شده اند، در ابتدا صدایی بسیار دلنشین تر دارند. اما سازی مانند ویلن که هنرجو خود بایستی صدای مورد نظر را ایجاد کند کمی سخت تر است. البته که سختی ساز در نهایت به شما قدرت بسیار زیادی خواهد داد که قطعات رو بسیار زیبا اجرا کنید. 

 آیا یادگیری این ساز برای من دیر نیست؟
آموختن موسیقی در هیچ سنی دیر نیست. شاگردی دارم که ایشون در 67 سالگی شروع کردند و هم اکنون نوازنده اند! 

از چه موقع بایستی ساز را تهیه کنم؟
قبل از تهیه ساز حتما با مربی خود مشورت کنید. حدودا از جلسه دوم یا سوم بهتر است که ساز را داشته باشید. 

در حال حاضر قیمت یک ویلن چقدر است و من به چه نوع سازی نیاز دارم؟
تهیه ساز بسته به بودجه شما دارد. حداقل با 300000 تومان می توانید ویلن بخرید. اگر تازه شروع به آموختن ویلن کرده اید بهتر است با مربی خود مشورت کنید و نظر او را جویا شوید. 

ویژگی های یک ساز خوب چیست؟
صفحه چوب ویلن باید بدون ترک و یا گره چوب باشد. چوب صفحه پشت ویلن رگه های افقی دارد و چوب صفحه رو آوندهای عمودی. هر چه این خطوط فشرده تر و ظریف تر باشند، ساز بهتر است. گریف ساز بایستی حتما از چوب آبنوس باشد. 

آیا کودکان نیز می توانند به فراگیری این ساز بپردازند؟
بلی از آنجا که ویلن سایز کوچک برای کودکان هم هست از سنین کم هم می توانند به فراگیری ویلن بپرداند. بهترین سن برای شروع نوازندگی از دوران کودکی است. توجه داشته باشید در این سنین اگرچه فراگیری کودکان بسیار بالا است اما بدلیل زود خسته شدن کودکان از کارهایی که نیاز به تمرکز زیادی دارد، بهتر است برای پیشرفت بیشتر، زمان تمرینات آنان را کوتاه تر و به دفعات بیشتر تقسیم کرد. 

 قبل یا همزمان با فراگیری ویلن چه درس های دیگری به من کمک می کند تا نواختن این ساز را بهتر بیاموزم؟
آموختن مبانی موسیقی (تئوری و سلفژ) به یادگیری شما کمک می کند. همینطور گوش دادن به موسیقی کلاسیک و خواندن کتاب های مربوط به موسیقی نیز موثر است. البته در درس ها سعی بر این هست که شما را آرام آرام با مبانی موسیقی و خواندن نت آشنا کنیم.

چه مدت زمانی طول می کشد تا من بتوانم این ساز را در حد قابل قبولی بنوازم؟
دوره مقدماتی برای ویلن حدودا یکسال طول می کشد. البته این زمان بسته به زمان تمرین هر هنرجو متفاوت است. 

 شیوه آموزش برای ساز چگونه است؟ آیا در طی دوره آموزشی ناگهان درس ها سخت می شود؟
شیوه آموزشی برای همه سازها به تدریج و از آسان به دشوار می باشد. در صورت تمرین مرتب روزانه و فراگیری کامل درس ها ، درس های جدید بسیار ساده خواهند بود.