درس 92 - Morning mood

Morning mood شاهکاری از آهنگساز نروژی به نام ادوارد گریگ

این موسیقی زیبا که Peer Gynt Suite No. 1, Op. 46 هم نام دارد بخش اول از 4 بخش موزیکی است که برای نمایش نامه ای به نام Peer Gynt نوشته شده.

پیر گینت (Peer Gynt) نمایش‌نامه‌ای است منظوم نوشتهٔ نمایش‌نامه‌نویس نروژی هنریک ایبسن که در سال ۱۸۷۶ نوشته‌شده‌است.

این نمایش‌نامه اقتباسی آزاد است از یک قصه پریان محلی در نروژ به نام پر گینت (Per Gynt).

هنریک ایبسن از سوی دولت نروژ مأموریت یافت تا در منطقه کوهستانی روندانه سفر کرده و داستان‌های بومی منطقه را گردآوری کند. ایبسن در این سفر در روستای وینسترا، داستان پر گینت را از زبان کوه‌ نشینان شنید و آن را یادداشت کرد. گور پیر گینت نیز در همین روستا وجود دارد.

هنریک ایبسن بعدها در رم، با بهره جستن از یادداشت‌های خود، نمایش‌نامه پیر گینت را به نگارش درآورد و دفترچه یادداشت‌های داستان اولیه او در موزه‌ای در نروژ در معرض نمایش قرار دارد.

نت این قطعه را در 3 صفحه تقدیم میکنم. در Sheet میبینید که 3 ردیف نت داریم که اولی برای ویولن و دومی و سومی برای پیانو هست. برای اولین بار هست که دارید یاد میگیرید که نت ویولن رو از ما بین بقیه نت ها تشخیص داده و بنوازید. بعدها متوجه میشید که ممکنه نت ها برای سازهای زیادی نوشته شده باشند که باید مابینشون چشمتون عادت کنه که سریع نت ویولن رو تشخیص داده و بنوازید.

اگر کسی را میشناسید که پیانو مینوازد بسیار زیبا خواهد بود که همراه با او این موسیقی زیبا را بنوازید.

 

ویولنیست های عزیز توجه داشته باشند که نت سی بمل هست و این حالت زیبایی به آهنگ میده. پس دقت کنید که احساس آهنگ رو بتونید انتقال بدید. پیانیست ها کمی براتون این قطعه چالش برانگیز هست ولی مطمئن هستم اگر گام ها را تا حالا یاد گرفته اید. میتوانید از عهده اش بربیایید. اگر نه لطفا به درس های گام برگشته و بیشتر تمرین کنید.
 
1.jpg
2.jpg
3.jpg
ادوارد گریگ (به نروژی: Edvard Grieg) (۱۵ ژوئن ۱۸۴۳ - ۴ سپتامبر ۱۹۰۷) آهنگ‌ساز و پیانیست نروژی بود.

در کودکی با ویلن آشنا شد. بین ۱۸۵۸ تا ۱۸۶۲ به تحصیل موسیقی در کنسرواتوآر لایپزیک پرداخت و با موسیقی رمانتیک آشنا شد. علاقه او به پیانو و کارهای روبرت شومان به این دوران باز می‌گردد.
4.jpg
نامه Henrik Ibsen به Grieg در تاریخ January 23, 1874 با اینکه کهنه هست ولی قابل خواندن که البته نروژی هست. همیشه ایرانیان عزیز رو میبینم که غر میزنند که چقدر این زبان سخته و من همیشه برعکس خوشحال بودم که یاد گرفتم. این یکی از مزایاش که کسانی که بلدند میتونند این صفحه تاریخ رو به زبان اصلی بفهمند.

اگر علاقمند شدید که یاد بگیرید من گروه تدریس زبان دانمارکی هم دارم که اون هم رایگان هست و میتونید ازش بهره ببرید. 
5.jpg