37- Theme from witche's dance

این قطعه زیبا کاری است از بزرگترین ویولنیست تاریخ بشریت پاگانینی که در کامنت بیشتر براتون از این اسطوره صحبت خواهم کرد.

در این قطعه چنگ نقطه دار که به دولاچنگ Staccato ختم میشه زیاد داره. که تمرین خوبی است برای نواختن این شیوه. موضوع بعدی رفتن به سیم های مختلف رو بهتون یاد میده به صورت نسبتا سریع. انگشت هاتون رو توجه کنید که خیلی تغییر میکنند و دائم دیز, بمل و بکار میشوند. بخصوص وقتی انگشت چهارم میشه بمل لطفا به انگشت سوم بچسبه که نیم پرده پائین تر اجراش کنید.

 

نیکولو پاگانینی (به ایتالیایی: Niccolò Paganini) (زاده ۲۷ اکتبر ۱۷۸۳ - درگذشته ۲۷ مه ۱۸۴۰) نوازنده ویولون، ویولا، گیتار و آهنگسازی ایتالیایی است. پاگانینی یکی از نامدارترین و بزرگ‌ترین نوازندگان ویولون در تاریخ موسیقی است. او با ابداع تکنیکی بدیع در نواختن ویولون، انقلاب عظیمی در نوازندگی این ساز برپا نمود. آثار او در عین برخورداری از لطافت و ملودی‌های زیبا، قطعات فوق‌العاده مشکلی از نظر تکنیک نوازندگی هستند. با وجود نوازندگان سرشناسی چون ویوتی و کرویتزر در سده هجدهم و نوزدهم، پاگانینی گوی سبقت از همه آن‌ها ربود و خود را به عنوان برجسته‌ترین نوازنده ویلن معرفی کرد.

در گذشته ویولا سازی اصلی از خانواده سازهای زهی و آرشه‌ای بود و ویولن به عنوان ساز ارزانتر برای فقرا در نظر گرفته بودند که البته از آنجایی که خانواده پاگانینی خانواده‌ای فقیر بودند به فراگرفتن ویولون مشغول شد و آنچنان غوغایی به پا کرد که اکنون ویولن را به عنوان ساز اصلی سازهای زهی آرشه‌ای می‌شناسیم.

نیکولو پاگانینی در روز ۲۷ اکتبر ۱۷۸۲ در بندر جنوا در ایتالیا و در خانواده‌ای نسبتاً فقیر به دنیا آمد. پدرش آنتونیو یک کارگر بارانداز در کشتی بود و مادرش ترزا بوچاردو زنی خانه‌دار بود.

نیکولو در ۵ سالگی یادگیری ساز ماندولین را نزد پدرش که نوازنده‌ای آماتور بود آغاز کرد. پس از دو سال نواختن ماندولین، نواختن ویولون را شروع کرد؛ او درس‌های مقدماتی ویولون را از پدرش آموخت. نبوغ موسیقایی نیکولو از همان ابتدا ظهور کرد؛ به طوری که پس از چند ماه قادر بود هر قطعه‌ای را در نگاه اول بنوازد.