درس 64- اتود شماره 1 از کتاب اول Sixty Studies for violin - Op 45

اثری از Franz Wohlfahrt که معلم ویولن بودند در لایپزیگ (Leipzig) آلمان که از 7 مارس 1833 تا 14 فوریه 1884 میزیستند.

اِتود (فرانسوی:Étude) در موسیقی به قطعه‌هایی گفته می‌شود که هدف آنها ارتقای شگرد نوازندگی است. هر اتود معمولاً برای یکی از مشکلات فن نوازندگی و رفع یکی از ضعف‌های تکنیکی هنرآموزان تصنیف می‌شود.

در سری درس هائی که برایتان در نظر گرفتم در کتاب اول Op 45 - Sixty Studies for violin شروع میکنم که البته فقط اتودهای 1 تا 17 را خواهیم نواخت چرا که شما در Level 2 ویولن قرار گرفته اید و حالا این اتودها مناسب شما میباشند. برای اینکه شاگردان عزیزم به پایان درس های بنده که Level 10 خواهد بود, برسند. اتودها و کتاب های زیادی را خواهیم نواخت. امیدوارم که زمان بهم اجازه بده که بتونم شاگردانم رو به Level 10 برسونم.

لطفا تا جایی که ممکن هست انگشتانتان را بر روی سیم نگه دارید و کل نت را کامل بنوازید. انگشتان دست چپ تا جایی که ممکنه باید نزدیک به سیم ها باشند که وقتی که لازمشون دارید با کمترین حرکت ممکن به سیم رسیده و نت مورد نظرتان را بگیرند. این موضوع بسیار در نوازندگی مهم هست. هم بهتون کمک میکنه که کمتر خسته بشوید. طولانی تر و همچنین سریعتر بنوازید. مچ دست چپ اصلا حرکت نکند و فقط انگشتان جابجا شوند.

لطفا بعد از اینکه نت ها را به صورت Détaché اجرا کردید. 2 تا نت رو باهم Slur اجرا کنید و سپس 4 نت در یک گروه Slur نواخته شود.

خصوصیت اتودها این هست که شما حتی وقتی نواختید و به درس های بعدی رفتید باید به اتود های قبلی همیشه برگردید و بنوازید. درست مثل ورزش صبحگاهی و یا نرمش قبل از ورزش تا انگشتانتان آماده تر باشند و همراهی بهتری با شما داشته باشند.

1.jpg