درس 60- Antonio Stradivari

وقت این رسیده که شما رو با بزرگ مرد تاریخ در ساخت ویولن آشنا کنم. گرانترین ویولون های روی کره زمین هم ساخته ایشون هست به قیمت 20 میلیون دلار.

آنتونیو استرادیواری (به ایتالیایی: Antonio Stradivari) (زادهٔ سال ۱۶۴۴ میلادی-درگذشتهٔ ۱۸ دسامبر ۱۷۳۷) سازنده و تعمیرکار ایتالیایی سازهای زهی مانند ویلون، چلو، گیتار و هارپ بود. استرادیواری به عنوان قابل‌توجه‌ترین هنرمند در زمینهٔ ساخت سازهای زهی (به خصوص زهی آرشه‌ای) شناخته شده‌است.

«استرادیواریوس» لفظ لاتین‌شدهٔ نام استرادیواری است که-گاه به شکل خلاصه شدهٔ «استراد»-برای اشاره به سازهای ساخته شده توسط خانوادهٔ استرادیواری به‌کار می‌رود.

سازهای استرادیواریوس از با کیفیت‌ترین و گران‌قیمت‌ترین آلات موسیقی هستند. امروزه قیمت برخی از آن‌ها به میلیون‌ها دلار می‌رسد. بسیاری از نوازندگان ویولن سازهای استرادیواریوس را مورد ستایش قرار می‌دهند و معتقدند که صدای تولید شده توسط این سازها منحصر به فرد و در بالاترین سطح کیفی است. اما پژوهش‌هایی که تاکنون انجام شده تفاوت قابل ملاحظه‌ای بین این سازها و سازهای باکیفیت امروزی نشان نداده است.

استرادیواری تا پس از نود سالگی بیش از ۱۰۰۰ ویولن ساخت که اکنون در حدود ۶۵۰ عدد از آن‌ها باقی مانده‌اند. اگرچه امروزه برچسب نام او بر روی برخی سازها دیده می‌شود اما واقعیت این است که آن سازها تنها براساس سازهای وی ساخته شده‌اند. استرادیواری همچنین سازهای ویلونسل و ویولا را (هرچند به تعداد بسیار کم‌تری از ویولن) نیز تولید می‌کرد. که امروزه در حدود ۵۵ ویلونسل و کم‌تر از ۱۲ ویولا باقی مانده‌است. از او دو عدد گیتار نیز باقی‌مانده است.

روش ساخت ویولن 1

روش ساخت ویولن 2

روش ساخت ویولن 3

روش ساخت ویولن 4

روش ساخت ویولن 5

روش ساخت ویولن 6