درس 98 - Polovtsian Dances

Polovtsian Dances نام قطعه آخر اپرای روسی به نام Prince Igor ساخته الکساندر برودین آهنگساز و شیمی دان روسیه. البته بعدا توضیح خواهم داد که فرزند شاهزاده ای گرجی بودند.
 
قطعه در F major گام فا ماژور هست پس نت سی بمل هست. مشکل در این قطعه در جایی پیدا میکنید که در میزان 20 انگشت سوم بمل میشه. یعنی بجای ر باید نیم پرده پایین تر بنوازید که میشه دو دیز و این عملا یعنی که انگشت سوم بر خلاف همیشه باید عقب کشیده بشه و بجای انگشت دوم که دو دیز رو همیشه مینوازه کار رو انجام بده چون انگشت دوم شما درگیر نوازندگی دو بکار هست. البته امتحان کنید که با کدام انگشت راحتتر هستید. اگر با حرکت دادن انگشت دوم از بکار به دیز راحتتر هستید اینجوری بنوازید.
 
در میزان 23 کار مشکلتر هم میشه چون 2 تا بمل دارید. هم انگشت چهارم نیم پرده عقبتر هست و هم انگشت سوم. مواظب باشید که صدا های درستی رو اجرا کنید. حتی اگر شده با دیاپازون چک کنید. انگشت هاتون رو به دقت قرار دهید. حتی اگر شده آرام بنوازید و یا حتی وسط اجرا ایست کنید و چک کنید که انگشتانتان جای درستی قرار دارند.
1.jpg

کل اپرای Prince Igor

الکساندر پرفیریه ویچ برودین (به روسی: Александр Порфирьевич Бородин) آهنگساز و شیمیدان روس در ۱۲ نوامبر ۱۸۳۳ در سن پترزبورگ بدنیا آمد و در ۲۷ فوریه ۱۸۸۷ در همان شهر درگذشت. او به همراه مودست موسورگسکی، میلی بالاکیرف، نیکولای ریمسکی کورساکف و سزار کوئی عضو «گروه پنج» بود.

آلکساندر برودین فرزند یک شاهزاده گرجی است. او در سال که در سال ۱۸۳۳ در سن پترزبورگ روسیه چشم به جهان گشود و از ۹ سالگی آموختن موسیقی را آغاز و در همین سن آهنگ‌سازی را نیز شروع کرد. پدرش از افسران قدیمی ارتش بود و مایل بود پسرش نیز به ارتش ملحق شود ولی برودین دل به هوای موسیقی داشت و چون پدرش علاقه او را دید به تشویق او پرداخت.
برودین در سال ۱۸۵۰ به دانشکده پزشکی وارد شد و در سال ۱۸۵۵ با در دست داشتن دیپلم شیمی و طب، استاد شیمی دانشکده شد. او در رشته علمی خود تحقیقات بسیاری انجام داده‌است و رسالات متعددی در شیمی نوشته که کم از آثار موسیقی او کم اهمیت ندارد.
 
2.jpg