درس 65- Concierto de Aranjuez

کنسرتو آرانخوئز که ما به فارسی به مون آمور Mon Amour یا همان "عشق من" به فارسی میشناسیمش

این آهنگ یکی از زیباترین تصنیفات شناخته شده در جهان موسیقی است که ساز گیتار را به کمال و ابهتی جاودانه رساند. آهنگساز این اثر زیبا هنرمند نابینا «خواکین رودریگو» اهل اسپانیا است.

کنسرتو مزبور اشاره به شهرک «آرانخوئز» (۵۰ کیلومتری جنوب مادرید) زادگاه آهنگساز آن دارد. این اثر دل‌انگیز چه بسا بیانگر احساس درونی آهنگساز از جنگ داخلی اسپانیا هم هست. انگار با زبان موسیقی آن اندوه به تصویر کشیده شده‌است.

آرانخوئز با الهام از آوازهای کهن اسپانیا آفریده شده و به گوش بسیاری از ما آشناست. یک دلیلش این است که بارها در کنسرت‌ها اجرا شده و در موسیقی صحنه‌ای از آن استفاده کرده‌اند.

این اثر در سه بخش ساخته شده ولی موومان یا بخش دوم آن که در واقع گفتگوی پُرمعنایی است بین گیتار و ارکستر، شهرت بیشتری پیدا کرده است. همین بخش توسط ژان کریستین میشل، بازسازی شده و خیلی‌ها روی آن ترانه عشق و فراق ساخته‌اند.

کنسرتو آرانخوئز بارها توسط نوازندگان بنام گیتار کلاسیک همچون جان ویلیامز، په‌په رومورو، نارسیسو یِپِز، جولیان بریم، آنجل رومرو و نوازنده برجسته فلامنکو پاکو دلوسیا… اجرا شده‌است. اولین اجرای جهانی کنسرتو آرانخوئز برای گیتار و ارکستر در اسپانیا بود (سال ۱۹۴۰ پس از خاتمه جنگهای داخلی اسپانیا)؛ در سال ۱۹۵۲ به صورت باله هم اجرا شد.

در سال ۱۹۶۷ ریچارد آنتونی، خوانندهٔ مشهور فرانسوی Aranjuez Mon Amour (آرانخوئز، عشق من) را که چکامه آن از «گ.آ. بونتیملی» است، اجرا کرد. به همین دلیل میبینید که اسم Mon Amour فرانسوی را بر روی این آهنگ اسپانیایی میبینید.

برای سطح شما بسیار ساده هست نواختنش و میبینید که در نت برای گیتار هم آکورد نوشته شده که اگر دوستی دارید نوازنده گیتار میتونید با ایشان همنوازی کنید.

توضیح اینکه در فیلم نوازندگی گیتار را بتوسط John Williams میبینید که البته در کامنت نوازندگی ویولن رو هم برایتان خواهم گذاشت. دلیل اینکه گیتار رو اول بهتون معرفی کردم این هست که با اصل آهنگ آشنا بشوید و یکی از بعترین اجراهایش را برای گیتار ببینید و بشنوید.

صفحه اول از 3 صفحه

صفحه اول از 3 صفحه

صفحه دوم از 3 صفحه

صفحه دوم از 3 صفحه

صفحه سوم از 3 صفحه

صفحه سوم از 3 صفحه

در این کار بسیار زیبا به نوازندگی آقای Narciso Yepes با گیتار10 سیمه میبینید که به این گیتارها Harp guitars هم گفته میشود.