52- Humoresque

Humoresque اثری زیبا از Antonín Leopold Dvořák

ابتدا که نگاه میکنید نت ها رو ترسناک هست. کلی دولاچنگ آمیخته با سه لاچنگ و سکوت. ولی نترسید چون بسیار آرام هست تمپو و ریتم زیبائی داره بدلیل همان سکوت های کوتاه مابین ریتم اصلی.

لطفا میزان 4 رو کاملا سفید اجرا کنید و عجله در رد شدن از اون رو نداشته باشید. 4 ضرب کامل بشمارید و چون به نت اول میزان 5 وصل میشه بیشترین اشتباه رو در شاگردان در این بخش میبینم که آرشه تمام میکنند و برای اون نت آخر دیگه آرشه ای براشون باقی نمانده. ضمنا زیرش نوشته dim یا همان Diminuendo که میدونید یعنی صدا رو بیارید پائین مثل Decrescendo ولی برای یک نت هست اینجا برای همین از Decrescendo استفاده نکرده.

در جایی که به چنگ ها میرسید مواظب باشید که سریع نزنید به طبق عادت.

در میزان 15 نت تزئین را که عدد 4 بالای آن است لطفا Acciaccatura یا همان Crushed note که در حقیقت چیزی شبیه به تصادف با نت بعدی هست اجرا کنید. اگر نمیدانید چگونه به صدای موزیک که من 2 تا از اجراها رو براتون میگذارم, توجه کنید.

در آخر بخش اول هم نت Acciaccatura دیگری داریم که نت دست باز هست که البته اجراش ساده تر از نت Acciaccatura قبلی هست.

 

آنتونین لئوپلد دوُرژاک (Antonín Leopold Dvořák) (زادۀ ۸ سپتامبر ۱۸۴۱ در نِلاهوزِوِس بوهم (اکنون در جمهوری چک) - درگذشتۀ ۱ مۀ ۱۹۰۴ در پراگ)، نخستین آهنگساز بومی بود که به شهرت جهانی دست یافت. او موسیقی بومی (فولکلور) سرزمین مادری خویش را در قالب موسیقی رمانتیک قرن نوزدهم ارائه داد. راز محبوبیت دورژاک در استعداد شایان توجه او در خلق ملودی‌های پرنشاط چک بود. از کارهای شاخص او می‌توان به سمفونی شماره ۹ به نام از دنیای جدید و همچنین «رقص‌های اسلاوُنیک» اشاره کرد.

پدر دورژاک که قصاب و مسافرخانه‌دار بود، از اشتیاق پسرش به آهنگساز شدن متحیر بود. پسر نواختن ویولون و سپس پیانو و ارگ را آموخت و برای ادامه تحصیل، به پراگ رفت. در آنجا وارد مدرسه اُرگ شد.

در تئاتر ملی به عنوان نوازنده ویولون به کار مشغول شد و با اینحال به طور مداوم به آهنگسازی میپرداخت. نخستین اثر مهم او که مورد توجه قرار گرفت یک سرود مذهبی برای کُر و ارکستر بود. بدریش اسمتانا که در آن زمان، رهبر تئاتر ملی بود، از صمیم قلب او را مورد تشویق قرار داد و هم او بود که علاقه به زیبایی اصیل موسیقی مردمی سرزمین بوهم را در دورژاک بیدار کرد. روح این موسیقی رفته‌رفته در آثار دورژاک بیشتر نمایان شد. اثرش به نام «رقص‌های اسلاونیک» او را مشهور ساخت.

او برای مدیریت کنسرواتوار ملی موسیقی در نیویورک به ایالات متحده دعوت شد. در طی اقامت سه ساله‌اش در آن کشور، با بسیاری از آوازهای روحانی سیاهان آشنا شد. تاثیر عمیقی که این آوازها بر او گذاشتند در موومان آهسته سمفونی نهم او، «از دنیایی جدید»، محسوس است. ملودی این اثر در همراهی با کلام «ویلیام آرمر فیشر» به نام «به سوی خانه»، از محبوبیت عمومی برخوردار گردید. دورژاک در ۱ مۀ ۱۹۰۴ در پراگ درگذشت.