درس 99- Madamina

Madamina که بخشی از Don Giovanni اثر موتسارت هست
 
دُن ژُوان (به گویشِ ایتالیایی: دُن جیووانی یا دُن خُوان) اُپرایی در دو پرده با آهنگسازی موتسارت می‌باشد که اپرانامه ی آن بوسیلهٔ لُرِنزو دا پونته نوشته شده است.
 
داستانِ این اُپرا بر اساسِ شخصیتِ افسانه‌اییِ دُن خوان (یا دُن ژوان) شکل گرفته که فردی بی‌بند و بار و اغواگرِ زنان می‌باشد. این اپرا نخستین بار در تاریخ ۲۹ اکتبر ۱۷۸۷، توسط اپرای ایتالیایی پراگ در خانه نمایش پراگ (Teatro di Praga با نام فعلی Estates Theatre) به روی صحنه رفت. اپرا نامه دا پونته به مانندِ بسیاری از آثارِ آن زمان، بصورتِ نمایشی دراماتیک و سرگرم‌کننده - همراه با بازیها و گفتارهای گاه شوخی و گاه جدی - رده‌بندی شد. موتسارت نیز آنرا در لیستِ اپرا بوفاهای خود قرار داد. تیرسود مولینا راهبی که بخاطر نوشتن درام از کلیسا اخراج شد، نمایشنامه‌ای به نامِ شیاد سویل نوشت که پایه‌گذار تیپِ دون ژوان به شمار می‌رود. اپرای دُون جووانی هم اکنون در بینِ اپراهایی که بیشترین اجرا را در سراسر دنیا داشته‌اند، رتبه دهم را به خود اختصاص داده و نکات و پیامهای پُر باری را برای فلاسفه و نویسندگان به ارمغان آورده است.
 

صفحه اول از دو صفحه

صفحه اول از دو صفحه

صفحه دوم از دو صفحه

صفحه دوم از دو صفحه
لُرِنزُ دا پُنتِ (۱۷۴۹ مارس ۱۰–۱۸۳۸ اوت ۱۷) یک نویسندهٔ اشعار اپرا، اپرانامه در جمهوری ونیز و شاعر و کشیش کاتولیک رومی بود. او ۱۱ اپرا از آهنگسازان مشهور از جمله سه اپرا از بزرگترین اپراهای ولفگانگ آمادئوس موتسارت شاملِ دون ژوان, ازدواج فیگارو و همه زن‌ها اینگونه‌اند را نوشت.
 
3.jpg