40- Minuet in G اثری از بتهون

ابتدا به ساکن به Allegretto توجه کنید. چندین بار آهنگ اصلی را که لینک یوتیوبش را گذاشته ام گوش دهید. تا با سرعت اصلی نوازندگیش آشنا بشوید و آهنگ را بشناسید. سپس آرام تر بنوازیدش تا جائی که کاملا مسلط شده و سپس به سرعت اصلی بنوازید.

با آرشه چپ شروع میشود که در میزان اول میبینید که فقط 1 ضرب (سیاه) بیشتر نیست. دلیلش وجود سکوت نانوشته در ابتدای کار است. میزان اول چنگ نقطه دار با دولاچنگ است که به خوبی میشناسید. اگر احساس کردید که در هر درسی برایتان مشکل هست اجرایش, بزرگترین دلیلش خوب فرا نگرفتن درسهای قبلی است. پس سرسری از درسها رد نشوید که در آینده به دردسر دچار خواهید شد.

میزان دوم 3 جفت چنگ نقطه دار و دولاچنگ است که هر 3 جقت در یک آرشه نواخته میشود پس میبایستی تقسیم آرشه کنید که کم نیاورید و از نت های آخر کم نکنید. همه نت ها باید به یک شکل نواخته شوند و بسیار مهم است که هم صدایشان کم نشود و هم آرشه کافی استفاده شود. هر جقت نت اولش Accent دارد پس باید صدای بلندتر و کاملا با لحجه اجرا شود و در نت دومش لحجه نداشته باشد. نت دومشان که انگشت دوم سیم لا هست یعنی نت دو, دیز هست و در نت های بعدی علامت دیز را دیگر تکراری نگذاشته. چراکه تا زمانیکه دوباره تغییر ندهند به همان دستور در نواختن ادامه خواهید داد. یعنی تا علامت بکار برایش گذاشته نشود دیز نواخته شود.

در میزان 6 میبینید که نت سی را هم انگشت اول رو براش درنظر گرفته اند و هم بالاش انگشت دوم رو بعنوان جایگزین نوشته. میتونید انگشت دوم را بجای انگشت اول بگذارید و انتخاب با شماست ولی نت بعدی آن لا دیز است که عملا باید انگشت 1 را به حالت نیم پرده عقبتر بگذارید و نت بعدی سی و دوباره لا دیز و ... عملا نمیشه که انگشت اول دائم بره عقب و برگرده جلو پس از انگشت دوم برای نواختن نت سی و انگشت اول برای لا دیز استفاده کنید.

در بخش دوم آهنگ که نوشته شده Trio که بصورت معمول یعنی نوازندگی و یا خوانندگی 3 نفره, در اینجا منظور رقص 3 ضربی است که در قرن 17 و 18 میلادی بسیار معروف بوده است.

در این بخش تقییر استایل میبینیم. چنگ هائی با ترتیبی مختلف چیده شده اند. اول 3 تائی ساده بعد دوتائی ساده و سپس 4 تائی Staccato. باید توجه داشته باشید که ساده ها را ساده و پرشی ها را پرشی اجرا کنید.

دوست دارم در این درس شما رو با روش جدیدی برای آرشه کشی آشنا کنم که کمی شبیه به Staccato هست به نام Spiccato یا Staccatissimo که ترجیح میدم به همان Spiccato صداش کنم. با اینکه علامت نواختن نت به شکل Spiccato متفاوت هست که در کامنت خواهید دید و همچنین در فایل Phrases ولی دوست دارم که بخش دومش رو بجای Staccato از Spiccato استقفاده کنید.

در Staccato شما آرشه را سریع میکشید و یکهو ایست میکنید که روش دومش بجای ایست آخر آرشه را برمیدارید. ولی در Spiccato آرشه Bounce یا پرش داره. فرض کنید آرشه را بدون کنترل بر روی سیم بندازید. میبینید که پرش میکنه. حال اگر در این پرش شما آرشه را هم بکشید روی سیم, در حین نواختن دارید آرشه را هم میپرانید. در کامنت فیلم تدریس هر دوی Staccato و Spiccato را بتوسط استاد عزیزم Kurt Sassmannshaus خواهید دید. لطفا تمرین هر روزه داشته باشید همینطور که استاد میفرمایند که 3 دقیقه در روز برای 2 سال.

کلمه Con یعنی با و کلمه grazia یعنی ظرافت به ایتالیائی

 

علامت Staccatissimo یا Spiccato

 

درباره بزرگ مرد موسیقی جهان آقای لودویگ فان بتهوون در اینک لینک بخوانید.

https://fa.wikipedia.org/.../%D9%84%D9%88%D8%AF%D9%88%DB

Staccato

Spiccato

تمرین دوم و حرفه ای تر Spiccato