29- Chorus from Judas Maccabaeus

Chorus from Judas Maccabaeus از جرج فردریک هندل که آلمانی بودند به نام آلمانی: Georg Friedrich Händel

در نت کلمه Maestoso رو میبینید که "ما اس تو سو" تلفظ میشه و کلمه ای ایتالیایی است و به معنی اجرای شاهانه هست یعنی این قطعه رو بایستی شاهانه اجرا کنید. 
توقع دارم که دیگه بر روی فورته و متزوفورته توجه کافی داشته باشید و درست اجرا کنید.

نوشته دیگری داریم Rall یا همان Rallentando با تلفظ rall'-en-TAHN-doh که کلمه ای ایتالیایی هست و به معنی آرام کردن سرعت نواختن هست تا جایی که در انتها کاملا ایست داشته باشید.

جرج فردریک هندل فوریه ۱۶۸۵ - ۱۴ آوریل ۱۷۵۹ آهنگساز آلمانی تبار متعلق به اواخر دوره باروک بود که عمده معروفیتش بخاطر اپراها، ارتوریوهایش و کنسرتوهای ارگ بجا مانده از اوست. وی در هاله‌ی آلمان زاده شد. پدر وی آرایشگر-پزشک بود و هنگام تولد او ۶۳ سال سن داشت. او از موسیقی بیزار بود و آرزو داشت جرج وکیل شود.

وی تحصیلات موسیقی خود را در سال ۱۶۹۴ با ویلهلم زاخو، آهنگساز و نوازندهٔ ارگ آغاز کرد. در جوانی نوازندهٔ دوم ویلن و آهنگساز اپرای هامبورگ بود.

به انگلستان رفت و در آن‌جا اقامت کرد، پس از مدتی دربار بریتانیا به کار وی علاقه‌مند شد. او از این پس مورد توجه دربار بود و به عنوان آهنگسازی معروف شهرت یافت.

هندل ترجیح می‌داد همواره در مجامع عمومی تنها با چهرهٔ گریم شده و لباسی فانتزی دیده شود. از نظر شخصیت خلاف عرف جامعه‌اش بود. اما این نکته را نیز نباید از یاد برد که وی در این ویژگی تنها نبود. باخ و بتهوون و برامس نیز در قابلیت تحریک‌پذیری شهرت داشتند.

در سال ۱۷۵۱ عمل جراحی بر روی چشمش انجام شد که ناموفق بود و منجر به نابینایی او در سال‌های پایانی عمرش شد. او در ۱۴ آوریل ۱۷۵۹ در لندن درگذشت.

وی سمفونی (مسیحا) را به نفع نهادهای خیریه از جمله بیمارستان‌ها و یتیم‌خانه‌ها نواخت. مسیحیان جهان به هنگام کریسمس و عید پاک با این اثر شکوهمند جشن می‌گیرند.

سرود زیبای لیگ قهرمانان اروپا، از اثر هندل که برای تاجگذاری شاه جورج دوم ساخته است اقتباس شده و در سال ۱۹۹۲ با تغییراتی در اثر، توسط تونی بریتن Tony Britten آهنگساز انگلیسی اجرا شده است.