درس 85 - آستریاس

آستریاس به اسپانیایی: Asturias یا Leyenda شاهکاری از Isaac Albéniz

نام قطعه موسیقی کلاسیک مشهوری از آهنگساز اسپانیایی آیزاک آلبنیس است که در اصل برای پیانو نوشته شد ولی اکنون بیشتر اجرای گیتار آن مشهور است. تنظیم رایج گیتار آن را به تارگا نسبت می‌دهند و آندره سگوویا با اجرای خود آن را مشهور کرد.

این قطعه در گام سل مینور هست. پس برای اینکه بدون دردسر خواندن نت ها تک به تک که کدام بمل, دیز و یا بکار هست انگشت گذاری کنید دقیقا شبیه به درس قبلی که گام سل مینور بود و بعد بدون ترس از اشتباه زدن نت شروع به نوازندگی کنید. میبینید که چقدر راحت با استفاده از این روش در نوازندگی نت خوانی و نواختن نت برایتان راحتتر خواهد شد.

نواختن این قطعه را در ابتدا بسیار آرام بنوازید که مبادا دستتان به زدن اشتباه این قطعه عادت کنه و سپس آرام آرام سرعت را بیشتر کنید تا جائیکه روزی بتوانید به سرعت اصلی و بدون اشکال بنوازید. خیلی از نوازنده ها رو دیدم که گفته اند که بلد هستند این شاهکار را بنوازند ولی وقتی اجرا میکنند, به سادگی دیده میشه که اشتباهات زیادی دارند. اگر میخواهید که اشتباه نزنید به تک تک نت ها و درست اجرا کردنشان در زمان معین توجه کنید.

اسم آهنگ از منطقه خودمختاری به همین نام در شمال غرب اسپانیا گرفته شده.

نت رو در 2 عکس تقدیم میکنم این صفحه اول

نت رو در 2 عکس تقدیم میکنم این صفحه اول

صفحه دوم نت

صفحه دوم نت

نوازندگی آقای Andrés Segovia که بعضی ها ایشون رو بدلیل تاثیر زیادی که بر گیتار و معروفیتش گذاشت به عنوان پدر گیتار میشناسند.

آیزاک آلبنیس (به اسپانیایی: Isaac Manuel Francisco Albéniz y Pascual) آهنگساز و نوازنده پیانو اهل اسپانیا (کاتالونیا) بود. او نمادی از تولد دوباره موسیقی اسپانیا در آغاز قرن بیستم میلادی در اروپا به شمار می‌رود.

در ۲۹ مه ۱۸۶۰ در کامپردن به دنیا آمد. خواهر بزرگترش وقتی آیزاک ۳ ساله بود آموزش موسیقی را به او آغاز کرد. آیزاک به واسطه تیزهوش بودن توانست در ۴ سالگی برای اولین بار موسیقی اجرا کند. هفت ساله بود که توانست در آزمون ورودی هنرستان موسیقی پاریس موفق شود ولی به خاطر سن کم نتوانست مجوز تحصیل در هنرستان را پیدا کند. نوجوان بود که جهانگردی را آغاز کرد و از آمریکای جنوبی تا آمریکای شمالی سفر کرد و هر جا که می‌توانست کنسرتی برگزار می‌کرد.
در سال ۱۸۸۰ به پراگ، وین و بوداپست سفر کرد. دوران اوج فعالیت حرفه‌ای او بین سال‌های ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۲ بود، این در این سال‌ها سرتاسر اروپا کنسرت برگزار کرد و با استقبال بسیار روبرو شد.
آیزاک در سال ۱۸۸۳ با یکی از شاگردانش به نام روزینا یوردانا ازدواج کرد و دارای ۳ فرزند شد.

آیزاک آلبنیس در ۱۸ مه ۱۹۰۹ در کمبلوله‌بَن در فرانسه درگذشت و در بارسلون به خاک سپرده شد.
او به‌ویژه بخاطر آثارش برای پیانو که الهام گرفته از موسیقی محلی اسپانیا است شهرت دارد. همچنین چندین اثر او به خوبی برای گیتار تنظیم شده که یکی از آنها آستریاس می‌باشد. تنظیم این قطعه برای گیتار توسط فرانسیسکو تارگا صورت پذیرفته است.
 
3.jpg

اجرای پیانو که عرض کردم این قطعه در حقیقت برای پیانو نوشته شده بود.

و این هم یک string quartet (ارکستر چهار نفری مرکب از سازهای زهی)


چاپ   ایمیل