درس 141 - Key Signature

در ابتدای هر نتی بهتر هست که ببینیم اون نت در چه دسته بندی از نظر کلیدی قرار داره. که انگشت هامون رو بنا به اون بچینیم (حداقل در ذهن) که آماده بشیم برای راحتتر نواختن اون آهنگ و عملا مجبور نباشیم نت به نت چک کنیم انگشتمان کجا باید قرار بگیره.

کمی که بیشتر توضیح بدهم براتون فهمش آسونتر میشه. فرض بگیرید که گام سل ماژور هست. یعنی نت ها همه بکار هستند, غیر از فا که دیز هست. (در عکس ها اگر توجه کنید سل ماژور را میبینید که به چه شکل هست. البته قبلا هم بارها نواخته اید).

در سل ماژور انگشت گذاری پوزیسیون اول ما به این شکل هست که در سیم های سل و ر, ست اول و در سیم های لا و می ست دوم.

حالا مهم نیست که آهنگی که میزنید چی باشه. به راحتی میدونید که انگشتانتان باید چگونه بنوازند. البته ممکنه استثنا داشته باشه و یکهو ببینید که یک نت رو تغییر داده اند و مثلا بمل و یا دیز کرده اند. ولی قاعده اصلی انگشت گذاریتون سر جاش هست و فقط برای اون نت یک لحظه تغییر میدید جای اون انگشت رو و دوباره برمیگردید به شکل انگشت گذاری اصلی.

این چارتی رو که بهتون تقدیم میکنم لطفا آرام آرام که مینوازید حفظ کنید که مثلا اگر دفعه بعد آهنگی دیدید که ننوشته بود در سل ماژور هست, تا دیدید که فقط فا دیز هست متوجه بشوید که در گام سل ماژوره. توضیح اینکه این چارت 2 صفحه هست و دومی رو در کامنت میزارم.

لطفا یادتان نرود که همه جزوه نت خوانی رو در درس اول بخوانید.

توضیح اینکه در خواندن این چارت. برای مثال همان اولی که همه نت ها بصورت بکار هست. چه در کلید سل و چه در کلید فا. دست راستش اول نت ماژور رو نوشته. بعدی مینور, ستون بعدی تعداد دیز ها و ستون بعدی تعداد بمل ها. ستون بعدی اسم نت هایی که دیز هستند و ستون آخر اسم نت هایی که بمل هستند.

پس همین اولی. هم دو ماژور هست (C major) و هم لا مینور (A minor). گام ها بنا به اینکه از چه نتی شروع بشوند اسم گذاری میشوند برای همین ممکنه همان انگشت گذاری رو داشته باشند ولی در شروع با نت دیگری شروع شده باشند. به همین دلیل ماژور و مینور با شکل Key signature مساوی داریم.

به فارسی به ماژور, بزرگ هم گفته میشه. دو بزرگ یا همان دو ماژور و بجای مینور, کوچک هم میگویند.

1.jpg

برای اینکه ببینید در گام های مختلف انگشت گذاری هاتون چگونه باید باشه در این سایت میتونید به راحتی ببینید. کافی است از توی لیست گام رو انتخاب کنید و تعداد اکتاو رو و سپس انگشت گداری ها رو بهتون نشون میده. حتی میتونید خصوصی سازی کنید و برای خودتون تغییرشون بدید.

 

https://www.scalesace.com/


چاپ   ایمیل